496 Bajonett m/1915

Svensk sabelbajonett för flottan med lång, eneggad klinga med flat rygg och blodskåra, fäste med grepplattor av trä och stålkappa, blånerad stålbalja, E.A. Berg AB, för Mauserkarbin m/1894 och m/1914. Märkt 026.
- Skick:Bruks- och åldersrelaterat slitage
- Storlek:Totallängd 635 mm, bladlängd 505 mm, pipring 15,5 mm
| Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |