495 Bajonett m/1914

Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914
  • Bajonett m/1914

Svensk knivbajonett med tveeggad klinga utan blodskåror, fäste med grepplattor av trä och stålkappa, blånerad stålbalja, Eskilstuna Jernmanufaktur AB, för Mauserkarbin m/1894, m/1914 och KPIST m/1945C. Märkt I21 No 108.

  • Skick:Bruks- och åldersrelaterat slitage
  • Storlek:Totallängd 460 mm, bladlängd 330 mm, pipring 15,5 mm

Köparprovision (inkl. moms)22.5%
Slagavgift (inkl. moms)30 SEK
Kontakt

Fabriksgatan 36

272 36 Simrishamn

0414-411300

info@osterlensauktioner.se

Följ oss