495 Bajonett m/1914

Svensk knivbajonett med tveeggad klinga utan blodskåror, fäste med grepplattor av trä och stålkappa, blånerad stålbalja, Eskilstuna Jernmanufaktur AB, för Mauserkarbin m/1894, m/1914 och KPIST m/1945C. Märkt I21 No 108.
- Skick:Bruks- och åldersrelaterat slitage
- Storlek:Totallängd 460 mm, bladlängd 330 mm, pipring 15,5 mm
| Slagavgift (inkl. moms) | 30 SEK |